Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Kirazda Güneş Yanıklığı ve Kaolin Kili Uygulaması

Kiraz yetiştiriciliğinde, sıcaklık stresinden kaynaklanan ikizleme ve anormal şekilli meyve oluşumu ciddi bir sorun olup, pazara sunulan meyve kalitesini ve miktarını oldukça düşüren bir etmendir.

Kiraz ağacı gelecek yılın meyve tomurcuklarını Temmuz ve Ağustos aylarında oluşturur. Bu dönemde oluşan sıcaklıklar ertesi yılın meyvelerinde ikizleme ve anormal meyve oluşumunu artırır. Özellikle anormal şekilli yaprak oluşumu (leaf crinkle) ve anormal yapılı meyve oluşumu (deep suture) genetik olarak bazı türlerde yaygın gözükse de bunların Temmuz ve Ağustos ayında yaşanan yüksek sıcaklık kaynaklı stres ile birlikte arttığı, hem Kaliforniya Üniversitesi hem de Washington Üniversitesi’nin yaptığı araştırmalarda gözlemlenmiştir. Temmuz ve Ağustos aylarında sıcaklığın 37°C’yi aşması durumunda kirazda ikiz meyve ve anormal meyve oranı artmaktadır.

Son yıllarda giderek artan bodur kiraz yetiştiriciliğinde ağaçlar daha fazla güneşten etkilenmekte ve bu türden anormal oluşumlar bodur kiraz yetiştiriciliğinde daha fazla görülmektedir.

Aşağıdaki resimde sıcaklık stresinden kaynaklı anormal şekilli meyveler ve yapraklar görülmektedir. (Sol taraf normal, sağ taraf anormal şekil)

kiraz_meyvesinde_ikizleme_ve_anormal_sekil_bozuklugu

kiraz_anormal_sekilli_yapraklar

Aşağıdaki resimde ise kiraz meyvesindeki ikizleme ve anormal şekilde gelişimi görülmektedir.

 

kiraz_meyvesinde_ikizleme_ve_anormal_sekil_bozuklugu

 

Özelikle yazın en sıcak günlerinde saat 11.00-16.00 arası sıcaklığın en fazla arttığı zamanlardır.

 

Bu yüzden kiraz bahçelerinde güneş yanıklığı mücadelesinde, mevsime göre hava durumu iyi takip edilmeli ve güneş yanıklığı zararını artırıcı su stresinin önüne geçecek dikkatli bir sulama programı uygulanmalıdır.

 

Yapılan çalışmalarda ağaç üzerine sisleme şeklinde uygulanan suyun yaprak ve meyvelerdeki anormal oluşumları önemli oranda düşürdüğü görülmüş olsa da bu türden uygulamaların maliyeti oldukça yüksektir. Güneş yanıklığı zararına karşı önlem olarak, hasattan hemen sonra yapılacak kaolin kili uygulaması, bitki yüzeyinde ince beyaz bir film tabakası oluşturarak, ağaç yüzey sıcaklığını düşürmenin yanında, gelecek sezonda oluşabilecek anormal meyve oluşumu ve ikizlemeyi önemli oranda (%20-30) düşürmektedir.

 

Hem maliyeti düşük hem de sıradan ilaçlama ekipmanları ile uygulanabilecek bu yöntem, ucuz ve etkili bir çözüm yöntemi olması yanında, bazı zararlılara karşı kaçırıcı ve uzaklaştırıcı bir etkiye de sahiptir. Bitki yüzeyini kaplayan mikron büyüklüğündeki beyaz parçacıkların her biri yansıtıcı bir ayna gibi davranıp bitkilerinizi güneşin zararlı ışınlarından korur. Bu türden bir uygulama yapılmış bitki üzerindeki yüzey sıcaklığı yaklaşık 4°C - 8°C arası düşmektedir. Geçen yıl Manisa’da Sun-Shader Marka Kaolin kili uygulanmış ağaçlarda ikiz meyve oranının %20-30 oranında düştüğü gözlemlenmiştir.

 

Aşağıdaki resimde kaolin kili uygulanmış kiraz ağacı resmi görülmektedir.

 

kaolin_kili_uygulanmis_kiraz_agaci

Copyright © 2012 www.sun-shader.com
Web Tasarım: Mehmet SARICAN